Knihy pre deti

Úcta a slušnosť pomôžu dosiahnuť cieľ

V živote mnohých z nás sa vyskytne obdobie, kedy sa cítime stratení a nevieme nájsť pevnú pôdu pod nohami. Svet sa nám zdá vzdialený a nezrozumiteľný. Nevieme sa chopiť pevného bodu, ktorý by nás viedol a smeroval. V takýchto ťažkých chvíľach hľadáme oporu u našich najbližších, u rodiny a priateľov. O dôležitosti rodinných a priateľských vzťahov je aj príbeh veľryby Gerdy, príbeh zaujímavo ilustrovanej detskej knihy od ilustrátora Adriána Macha.

O slovenskom ilustrátorovi Adriánovi Machovi ste asi ešte nepočuli, no s jeho kresbami ste sa už mohli stretnúť v niekoľkých detských knihách, v knihách pre nás dospelých, je pravidelným prispievateľom do časopisu pre milovníkov kávy a jedna jeho ilustrácia sa už objavila aj v týždenníku .týždeň.  Talentovaný tridsiatnik s výzorom hipstera má svojský štýl, ktorý je ľahko rozpoznateľný. V ilustráciách vyjadruje emócie a nálady hlavne použitím farieb, ktoré dokonale kombinuje a vytvára tak palety, ktoré zaujmú a navodia želaný pocit. Mnohokrát nie je potrebné ani slovo a jeho obrázok povie všetko. Inokedy zasa dokonale vytvorí náladu, alebo dej odohrávajúci sa v texte, ktorý dopĺňa. Nie je jednoduché vytvárať nálady a emócie ilustráciou a možno si myslíte, že je na to potrebné vyštudovať umeleckú vysokú školu, Adrián ale na žiadnej neštudoval. Počas svojho štúdia sa venoval hline a jej tvarovaniu. To určite rozvinulo niektoré jeho výtvarné techniky, ale to čo dnes vie dosiahol samoštúdiom a trpezlivým skúšaním, učením sa a inšpiráciou od ostatných. Jeho talent sa naplno prejavil, keď chytil do ruky stylus a grafický tablet, ktoré mu otvorili, pre neho, svet obrovských možností. Dnešné komunikačné prostriedky a sociálne siete mu dali potrebnú spätnú väzbu verejnosti už v čase, kedy ešte nikde nič nepublikoval. To mu pomohlo svoj štýl vyšperkovať. Netrvalo dlho a prišli prvé ponuky na spoluprácu, ilustrácie do časopisov a prvé detské knihy. Všetky mali na slovenské pomery úspech, a to ho priviedlo k myšlienke vytvoriť príbeh a vlastnú ilustrovanú detskú knihu. Vznikol príbeh Gerdy, veľryby, ktorá má meniny v škandinávskych krajinách v deň Adriánových narodenín. Bola to pre neho jasná voľba. Napriek tomu, že literárne spracovanie nie je ničím výnimočné, kniha zaujme poučným príbehom a samozrejme ilustráciami. “S vytvorením príbehu a textom mi pomohli priatelia. Ja som priniesol myšlienku, ktorú sme spoločne rozvinuli. Snažili sme sa do príbehu zakomponovať situácie, s ktorými sa človek bežne stretne, a ktoré ho formujú. Chceli sme deťom prostredníctvom jednoduchého príbehu sprostredkovať dôvody, prečo sa v živote deje to, alebo ono. Vedia tak sprostredkovane cez príbeh Gerdy pochopiť, že v živote nás čakajú aj zložité momenty, ktorým je potrebné sa postaviť a že slušným správaním a s úctou môžeme dosiahnuť svoj cieľ,” hovorí Adrián.
Napriek odporúčaniam vydavateľa, že kniha je určená deťom od troch rokov, je skôr vhodná pre deti, ktoré si ju dokážu čítať samé a pochopiť tak spolu s obrázkami príbeh aj so situáciami, ktoré prináša. Tým menším deťom ju môžu čítať rodičia a možno aj oni si spomenú na každodenné nástrahy dnešného uponáhľaného života, dôležitosť dobra, slušnosti a úcty vo vzťahoch všetkého druhu a dôležitosť rodinného zázemia. “Moja dcéra našla knihu o Gerde na internete a sama prišla s tým, že by ju chcela. Prekvapilo ma, že ju zaujala kniha a s obavou, že skončí tak, ako vačšina kníh nepovšimnutá v poličke som jej ju kúpila k sviatku. Keď som videla, že sa na niekoľko hodín zatvorila v izbe a že ju celú za jeden deň prečítala, veľmi som sa tešila. Vidieť moju deväťročnú dcéru čítať knihu a vášnivo rozprávať jej príbeh, namiesto pozerania a ťukania do mobilu bolo pre mňa úžasné,” rozpráva Ingrid, “Videla som na nej nefalšovanú detskú radosť.” Najšťastnejšia veľryba na svete, malá Gerda, sa spolu so svojou mamou, otcom a bratom Larsom bezstarostne plavia vodami oceánov, až kým sa Gerda jedného dňa neocitne sama, stratená, bez blízkych, ktorí boli jej istotou a chránili ju, ktorí jej prinášali radosť žitia a možnosť užívať si bezstarostné detstvo. Zrazu sú všetci preč a ona nevie čo ďalej. Radosť v jej očiach vystriedal smútok a žiaľ. Plávala s nádejou, že raz znova stretne svojich blízkych. Spomenula si na to, čo jej rodičia vždy vravievali, aby sa ku každému správala slušne a s úctou, lebo len tak dosiahne svoj cieľ. Nie vždy sa samozrejme úcta a slušnosť stretne s pozitívnou reakciou. Nie je tomu inak ani v tomto príbehu. Oceán, tak ako aj celý svet, je rozmanitý a pestrý, plný rôznorodosti a to sa Gerde veľmi páči. Nájdu sa však aj takí, ktorí nemajú z jej spoločnosti radosť. Chobotnica na ňu nemá čas, lebo napriek tomu, že má mnoho rúk, má ich plné práce a musí nazhromaždiť veľké množstvo vecí, tak ako sa mnohí z nás naháňajú denne za majetkom, úspechom a zabúdame na priateľov a malé radosti života. Tučniaky sa s ňou nechcú hrať, lebo je obrovská a myslia si, že je nemotorná. Gerda sa však nedá odradiť a dokáže im, že nijako za nimi nezaostáva a oni prekvapene uznali, že aj keď na prvý pohľad sa nám môže niekto zdať neschopný, veľakrát stačí dať šancu a veci môžu byť inak ako sa zdajú. Gerda pri svojom putovaní a hľadaní svojej rodiny stretla mnoho tvorov, tak ako my v našom živote stretneme mnoho ľudí. Niektorí v ňom zostanú dlhšie, niektorí len na okamih, každý z nich však zanechá v nás istú stopu a niečo nám dajú. Aj ju každý niečo naučil, každý ju niekam posunul. Skúsenosti ju priviedli až k starému a múdremu narvalovi, ktorý jej pomohol nájsť správny smer kde hľadať stratených príbuzných. Úcta k starším a k ich skúsenostiam a radám jej pomohla nájsť v rajskej zátoke veľrýb svojho strateného brata Larsa a s ním aj lásku a bezpečie rodiny.

Rok vydania: 2018
Vydavateľ: Albatros Media Slovakia
Autor textu knihy: Peter Kavecký
Námet a ilustrácie: Adrián Macho