Film

Kapitán

Na začiatku druhej svetovej vojny Salvatore Todaro velí ponorke Cappellini Talianskeho kráľovského námorníctva spôsobom sebe vlastným: oceľou vystužená prova pre nepredvídateľné zrážky, výstrely z kanónov pri vynáraní sa tvárou v tvár nepriateľovi a posádka vyzbrojená dýkami pre prípadný súboj telo na telo.
V októbri 1940 sa počas plavby v Atlantiku v nočnej tme vynára silueta obchodného plavidla plaviaceho sa so zhasnutými svetlami, Kabalo, o ktorom sa neskôr ukázalo, že sa plaví pod belgickou vlajkou, a ktoré náhle spustí paľbu na ponorku a taliansku posádku.
Vypukne krátka, ale intenzívna bitka, v ktorej Todaro potopí obchodnú loď paľbou z dela. A práve v tomto bode veliteľ prijíma rozhodnutie, ktoré sa zapíše do histórie: zachrániť 26 belgických stroskotancov odsúdených na smrť uprostred oceánu a vylodiť ich v najbližšom bezpečnom prístave, ako to vyžaduje nepísaný zákon námorníkov. Aby ich privítal na palube, je nútený sa tri dni plaviť na hladine, čím sa vystavuje nepriateľským silám a ohrozuje svoj život a život svojich mužov.
Keď sa ho kapitán potopeného parníka Kabalo, pri vylodení na ostrove Svätej márie na Azorách, pýta, prečo sa vystavil takému riziku tým, že porušil nariadenia svojho vlastného velenia, Salvatore Todaro odpovie slovami, ktoré z neho urobili legendu: „ Pretože sme Taliani.“

Réžia: Edoardo De Angelis
Scenár: Sandro Veronesi, Edoardo De Angelis
Hrajú: Pierfrancesco Favino, Massimiliano Rossi, Silvia D’Amico

V kinách od 31. októbra 2023

Film bol prvýkrát na Slovensku premietaný na festivale talianskeho filmu Mittel Cinema Fest 2023 v Bratislave.
Preklad a slovenské titulky: Marcel Melicher

Oficiálny trailer